WinMerge - en to sv translation catalogue (964 entries)

note: LANGUAGE, SUBLANGUAGE
en: LANG_ENGLISH, SUBLANG_ENGLISH_US
sv: LANG_SWEDISH, SUBLANG_DEFAULT

en: C&opy to Right
sv: Kopiera till &höger

en: Cop&y to Left
sv: Kopiera till &vänster

en: &Select Line Difference
sv: &Markera skillnad på rad

en: &Undo
sv: &Ångra

en: &Redo
sv: &Gör om

en: Cu&t
sv: &Klipp ut

en: &Copy
sv: K&opiera

en: &Paste
sv: K&listra in

en: &Goto...
sv: &Gå till...

en: Op&en
sv: Öp&pna

en: with &Registered Application
sv: med &Registrerat program

en: with &External Editor
sv: med &Extern editor

en: &with...
sv: &med...

en: &File
sv: &Arkiv

en: &New	Ctrl+N
sv: &Ny	Ctrl+N

en: &Open...	Ctrl+O
sv: &Öppna...	Ctrl+O

en: Op&en Conflict File...
sv: Öpp&na Konfliktfil...

en: Open Pro&ject...	Ctrl+J
sv: Öppna Projekt...	Ctrl+J

en: Sa&ve Project...
sv: Sp&ara Projekt...

en: Recent Projects
sv: Tidigare Projekt

en: E&xit
sv: &Avsluta

en: &Edit
sv: &Redigera

en: &Options...
sv: &Inställningar...

en: &View
sv: &Visa

en: Select &Font...
sv: Välj tecken&snitt...

en: Use Default F&ont
sv: Använd standardtec&kensnitt

en: &Toolbar
sv: &Verktygsrad

en: &None
sv: &Ingen

en: &Small
sv: &Liten

en: &Big
sv: &Stor

en: &Status Bar
sv: S&tatusfält

en: Ta&b Bar
sv: Fi&lrad

en: &Language...
sv: S&pråk...

en: &Tools
sv: Verkt&yg

en: &Filters...
sv: &Filter...

en: &Generate Patch...
sv: &Skapa patch...

en: &List...
sv: &Lista...

en: &Manual Unpacking
sv: &Manuell Uppackning

en: &Automatic Unpacking
sv: &Automatisk Uppackning

en: &Edit with Unpacker
sv: &Ändra med Uppackare

en: &Reload plugins
sv: &Öppna Plugins igen

en: &Debug
sv: &Felsökning

en: &Load Config...
sv: &Öppna Konfiguration...

en: &Reset Options
sv: &Återställ Inställningar

en: &Window
sv: F&önster

en: Cl&ose
sv: &Stäng

en: Clo&se All
sv: Stä&ng alla

en: Change &Pane	F6
sv: Växla fil	F6

en: Tile &Horizontally
sv: &Ordna horisontellt

en: Tile &Vertically
sv: O&rdna vertikalt

en: &Cascade
sv: &Överlappande

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &WinMerge Help	F1
sv: &WinMerge Hjälp	F1

en: R&elease Notes
sv: R&eleasenoteringar

en: &Translations
sv: &Översättningar

en: C&onfiguration
sv: K&onfiguration

en: A&rchive Support disabled...
sv: A&rkivstöd avstängt...

en: &About WinMerge...
sv: &Om WinMerge...

en: L&eft Read-only
sv: V&änster fil skrivskyddad

en: Ri&ght Read-only
sv: Hö&ger fil skrivskyddad

en: File En&coding
sv: Fil&kodning

en: Select &All	Ctrl+A
sv: Välj &allt	Ctrl+A

en: Show &Identical Items
sv: Visa &identiska objekt

en: Show &Different Items
sv: Visa &olika objekt

en: Show L&eft Unique Items
sv: Visa v&änsterunika objekt

en: Show Ri&ght Unique Items
sv: Visa h&ögerunika objekt

en: Show S&kipped Items
sv: Visa ö&verhoppade objekt

en: S&how Binary Files
sv: V&isa binära filer

en: Show Hidd&en Items
sv: Visa dold&a objekt

en: Compa&re Statistics
sv: Jämfö&rstatistik

en: Refre&sh	F5
sv: &Uppdatera	F5

en: &Refresh Selected	Ctrl+F5
sv: &Uppdatera valda	Ctrl+F5

en: &Merge
sv: &Jämför

en: Co&mpare	Enter
sv: Jä&mför	Enter

en: &Next Difference	Alt+Down
sv: &Nästa skillnad	Alt+Ner

en: &Previous Difference	Alt+Up
sv: &Föregående skillnad	Alt+Upp

en: &First Difference	Alt+Home
sv: Fö&rsta skillnad	Alt+Home

en: &Current Difference	Alt+Enter
sv: &Aktuell skillnad	Alt+Enter

en: &Last Difference	Alt+End
sv: &Sista skillnad	Alt+End

en: Copy to &Right	Alt+Right
sv: Kopiera till &höger	Alt+Höger

en: Copy to L&eft	Alt+Left
sv: Kopiera till &vänster	Alt+Vänster

en: &Delete	Del
sv: &Ta bort	Delete

en: &Customize Columns...
sv: &Anpassa kolumner...

en: Generate &Report...
sv: Generera &rapport...

en: &Save	Ctrl+S
sv: &Spara	Ctrl+S

en: Save &Left
sv: Spara &Vänster fil

en: &Save
sv: &Spara

en: Save &As...
sv: Spara so&m...

en: Save &Right
sv: Spara &Höger fil

en: &Print...
sv: &Skriv ut...

en: Page Se&tup
sv: Utskrifts&format

en: Print Previe&w
sv: Förhandsgranska u&tskrift

en: &Convert Line Endings to
sv: &Radslut (DOS, UNIX, MAC)

en: &Merge Mode	F9
sv: &Mergemod	F9

en: &File Encoding...
sv: &Filkodning...

en: &Undo	Ctrl+Z
sv: &Ångra	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
sv: &Gör om	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
sv: &Klipp ut	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
sv: K&opiera	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
sv: K&listra in	Ctrl+V

en: Select Line &Difference	F4
sv: Markera skillnad &på rad	F4

en: F&ind...	Ctrl+F
sv: S&ök...	Ctrl+F

en: Repla&ce...	Ctrl+H
sv: &Ersätt...	Ctrl+H

en: &Scripts
sv: &Script

en: < Empty >
sv: < Inga >

en: Advanced
sv: Avancerat

en: &Copy With Line Numbers	Ctrl+Shift+C
sv: &Kopiera med radnummer	Ctrl+Shift+C

en: &Bookmarks
sv: &Bokmärken

en: &Toggle Bookmark	Ctrl+F2
sv: &Växla Bokmärke	Ctrl+F2

en: &Next Bookmark	F2
sv: &Nästa Bokmärke	F2

en: &Previous bookmark	Shift+F2
sv: &Tidigare Bokmärke	Shift+F2

en: &Clear All Bookmarks
sv: &Ta bort alla Bokmärken

en: &Go To...	Ctrl+G
sv: &Gå till...	Ctrl+G

en: &Zoom
sv: &Zooma

en: Zoom &In	Ctrl++
sv: Zooma in	Ctrl++

en: Zoom &Out	Ctrl+-
sv: Zooma ut	Ctrl+-

en: Syntax Highlight
sv: Syntaxmarkering

en: &Lock Panes
sv: &Lås placering

en: &View Whitespace
sv: Visa &mellanslag

en: Vie&w Line Differences
sv: Visa &radskillnader

en: View Line &Numbers
sv: Visa rad&nummer

en: View &Margins
sv: Visa &marginaler

en: W&rap Lines
sv: R&adbryt rader

en: Sw&ap Panes
sv: Vä&xla placering

en: Diff &Pane
sv: Skillnadsfält

en: Lo&cation Pane
sv: Skillnadsbild

en: C&opy to Right and Advance	Alt+Ctrl+Right
sv: K&opiera till höger och gå framåt	Alt+Ctrl+Höger

en: Copy &to Left and Advance	Alt+Ctrl+Left
sv: Kopiera &till vänster och gå framåt	Alt+Ctrl+Vänster

en: Copy &All to Right
sv: Kopiera allt &till höger

en: Cop&y All to Left
sv: Kopiera allt t&ill vänster

en: Comp&are
sv: Jäm&för

en: Co&mpare Special
sv: Jä&mför Special

en: &Left to Right
sv: &Vänster till höger

en: L&eft to...
sv: V&änster till...

en: &Right to Left
sv: &Höger till vänster

en: R&ight to...
sv: H&öger till...

en: &Move
sv: &Flytta

en: &Left to...
sv: &Vänster till...

en: &Right to...
sv: &Höger till...

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: &Left
sv: &Vänster

en: &Right
sv: &Höger

en: &Both
sv: &Båda

en: Re&name
sv: Byt &namn

en: &Hide Items
sv: &Dölj filnamn

en: &Open Left
sv: &Öppna vänster

en: O&pen Right
sv: Ö&ppna höger

en: Cop&y Pathnames
sv: Kop&iera Sökvägar

en: &Left (%1 of %2)
sv: &Vänster (%1 av %2)

en: &Right (%1 of %2)
sv: &Höger (%1 av %2)

en: &Both (%1 of %2)
sv: &Båda (%1 av %2)

en: Copy &Filenames
sv: Kopiera &Filnamn

en: &Left... (%1 of %2)
sv: &Vänster... (%1 av %2)

en: &Right... (%1 of %2)
sv: &Höger... (%1 av %2)

en: &Both... (%1 of %2)
sv: &Båda... (%1 av %2)

en: &Differences... (%1 of %2)
sv: &Skillnader... (%1 av %2)

en: &Refresh
sv: &Uppdatera

en: &Copy Full Path
sv: Kopiera hela sökvägen

en: Copy &Filename
sv: Kopiera Filnamn

en: Prediffer Settings
sv: Prediffer-inställningar

en: &No prediffer
sv: &Ingen Prediffer

en: Auto prediffer
sv: Automatisk Prediffer

en: G&oto Diff
sv: G&å till skillnad

en: &No Moved Blocks
sv: &Inga Flyttade Block

en: &All Moved Blocks
sv: &Alla Flyttade Block

en: Moved Block for &Current Diff
sv: Flyttat Block för &Aktuell Skillnad

en: About WinMerge
sv: Om WinMerge

en: (Private Build)
sv: (Privat kompilering)

en: All rights reserved.
sv: Med ensamrätt

en: Visit the WinMerge HomePage!
sv: Besök WinMerges hemsida !

en: Contributors
sv: Medarbetare

en: Select Files or Folders
sv: Välj filer eller kataloger...

en: &Left:
sv: &Vänster:

en: &Browse...
sv: &Bläddra...

en: &Right:
sv: &Höger:

en: Bro&wse...
sv: B&läddra...

en: Select...
sv: Välj...

en: &Unpacker:
sv: &Uppackare:

en: &Select...
sv: Välj...

en: &Include Subfolders
sv: &Inkludera Underkataloger

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Help
sv: Hjälp

en: Files or Folders to Compare
sv: Filer eller kataloger som skall jämföras

en: Database:
sv: Databas:

en: Project:
sv: Projekt:

en: User:
sv: Användare:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Link to Destination VSS project
sv: Länka till valt VSS-projekt

en: Apply to all items
sv: Tillämpa på alla objekt

en: Check Out
sv: Checka ut

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Versioning System
sv: Versionsstyrningssystem

en: &Versioning System:
sv: &Versionsstyrningssystem:

en: &Path to cleartool.exe:
sv: &Sökväg till Cleartool.exe:

en: General
sv: Generellt

en: Automatically &scroll to first difference
sv: Gå automati&skt till första skillnaden

en: &Disable Splash Screen
sv: &Visa inte Startskärm

en: Cl&ose windows with ESC
sv: St&äng fönster med ESC

en: &Automatically verify paths in Open-dialog
sv: Verifiera sökvägar i Öppna-dialogen

en: All&ow only one instance to run
sv: &Tillåt bara en upplaga att köra

en: As&k when closing multiple windows
sv: Frå&ga när flera fönster stängs

en: &Preserve file time in file compare
sv: &Bevara Filtidsuppgifter i Filjämförelse

en: O&pen-dialog Auto-Completion:
sv: Ö&ppna-dialog Auto-Komplettera:

en: Enable multiple compare windows for
sv: Starta flera jämförfönster för

en: &Folder compare
sv: &Jämför kataloger

en: Fil&e compare
sv: Jäm&för filer

en: WinMerge allows hiding some common messageboxes. Press the Reset button to make all messageboxes visible again.
sv: WinMerge tillåter att vissa meddelanderutor döljs.
    Klicka på Återställ-knappen för att göra alla meddelanderutor synliga igen.

en: Reset
sv: Återställ

en: Language
sv: Språk

en: Available languages:
sv: Tillgängliga språk:

en: Find
sv: Sök

en: Fi&nd what:
sv: S&ök efter:

en: Match &whole word only
sv: Matcha &hela ord

en: Match &case
sv: Mat&cha VERSALER och gemener

en: Regular &expression
sv: &Reguljärt uttryck

en: D&on't wrap end of file
sv: V&änd inte vid slutet av filen

en: Direction
sv: Riktning

en: &Up
sv: &Upp

en: &Down
sv: &Ner

en: &Find Next
sv: &Sök nästa

en: Replace
sv: Ersätt

en: Re&place with:
sv: Ersä&tt med:

en: &Don't wrap end of file
sv: Vänd inte vid slutet av filen

en: Replace in
sv: Ersätt i

en: &Selection
sv: &Markering

en: Wh&ole file
sv: He&la filen

en: &Replace
sv: &Ersätt

en: Replace &All
sv: Ersätt &alla

en: CheckOut
sv: Checka ut

en: Comments
sv: Kommentarer

en: CheckIn after checkout
sv: Checka in efter Checka ut

en: Linefilters
sv: Radfilter

en: Enable Line Filters
sv: Använd Radfilter

en: Regular Expressions (one per line):
sv: Reguljära uttryck (ett per rad):

en: Save
sv: Spara

en: New
sv: Ny

en: Edit
sv: Ändra

en: Remove
sv: Ta bort

en: Colors
sv: Kulörer

en: Difference:
sv: Skillnader:

en: Selected Difference:
sv: Markerade skillnader:

en: Background
sv: Bakgrund

en: Deleted
sv: Borttaget

en: Ignored Difference:
sv: Ignorerad Skillnad:

en: Moved:
sv: Flyttad:

en: Selected Moved:
sv: Markerad flyttad:

en: Word Difference:
sv: Ordskillnad:

en: Selected Word Diff:
sv: Vald ordskillnad:

en: Defaults
sv: Standard

en: &Send deleted files to Recycle Bin
sv: &Skicka borttagna filer till Papperskorgen

en: &Add to explorer context menu
sv: Lägg till i Utforskarens popup-meny

en: E&nable advanced menu
sv: A&nvänd avancerad meny

en: In&clude subfolders by default
sv: In&kludera underkataloger som standard

en: &External editor:
sv: Extern Editor:

en: &Filter folder:
sv: &Filterkatalog:

en: B&rowse...
sv: Bläddra...

en: Temporary files folder
sv: Katalog för Temporära filer

en: S&ystem's temp folder
sv: S&ystemets temporära katalog

en: C&ustom folder:
sv: A&npassad katalog:

en: Br&owse...
sv: Bläddra...

en: Patch Generator
sv: Patchgenerator

en: File&1:
sv: Fil &1:

en: File&2:
sv: Fil &2:

en: &Swap
sv: Byt

en: &Append to existing file
sv: Lägg till i befintlig fil

en: &Result:
sv: &Resultat:

en: St&yle:
sv: T&yp:

en: &Context:
sv: Samman&hang:

en: W&hitespaces
sv: &Mellanslag

en: Com&pare
sv: &Jämför

en: I&gnore changes
sv: Ignorera skillnader

en: Ig&nore all
sv: Ignorera alla

en: Ignor&e blank lines
sv: Ignorera blanka rader

en: Case sensi&tive
sv: VERSAL/gemen-känslig

en: Inclu&de command line
sv: Inklu&dera kommandorad

en: Open to e&xternal editor
sv: Öppna i Extern editor

en: Display Columns
sv: Visa kolumner

en: Move &Up
sv: Flytta &Upp

en: Move &Down
sv: Flytta &Ned

en: Select Unpacker
sv: Välj Uppackare

en: File unpacker:
sv: Fil-uppackare:

en: Display all unpackers, don't check the extension
sv: Visa alla uppackare, kontrollera inte filsuffixet

en: Extensions list:
sv: Filsuffixlista:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en:  Folder Compare Progress
sv: Katalogjämförelsens fortskridande

en: Stop
sv: Stopp

en: Comparing items...
sv: Jämför objekt...

en: Items compared:
sv: Jämförda objekt:

en: Items total:
sv: Objekt totalt:

en: Go To
sv: Gå till

en: G&oto:
sv: G&å till:

en: File
sv: Fil

en: Goto what
sv: Gå till vad

en: Li&ne
sv: Ra&d

en: &Difference
sv: &Skillnad

en: &Go To
sv: &Gå till

en: Compare
sv: Jämför

en: Whitespace
sv: Mellanslag

en: &Compare
sv: Jämför &mellanslag

en: &Ignore change
sv: &Ignorera mellanslagsskillnader

en: I&gnore all
sv: Ignorera &alla mellanslag

en: Ignore blan&k lines
sv: Ignorera blan&ka rader

en: Ignore &case
sv: &Ignorera VERSAL/gemen-skillnader

en: Igno&re carriage return differences (Windows/Unix/Mac)
sv: Igno&rera skillnader i radslut (Windows/Unix/Mac)

en: E&nable moved block detection
sv: M&öjliggör detektion av flyttade textblock

en: &Match similar lines
sv: &Matcha liknande rader

en: Ign&ore time differences less than 3 seconds
sv: Ign&orera tidsskillnad mindre än 3 sekunder

en: &File Compare method:
sv: &Filjämförelsemetod:

en: S&top after first difference
sv: S&toppa efter första skillnaden

en: Filter Comments
sv: Filterkommentarer

en: &Highlight syntax
sv: &Markera syntaxen

en: &Automatic rescan
sv: Automatisk &uppdatering

en: &Preserve original EOL chars
sv: Bevara ursprungliga radslutstecken

en: Tabs
sv: Tabbar

en: &Tab size:
sv: &Tabbsteg:

en: &Insert Tabs
sv: Infoga tabbar

en: Insert &Spaces
sv: Infoga mellanslag

en: Line Difference Coloring
sv: Radskillnadskulörer

en: View line differences
sv: Visa radskillnader

en: &Character level
sv: &Teckennivå

en: &Word-level:
sv: &Ordnivå:

en: Filefilters
sv: Filfilter

en: Test
sv: Testa

en: Install...
sv: Installera...

en: New...
sv: Ny...

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Delete...
sv: Ta bort...

en: Save modified files?
sv: Spara ändrade filer?

en: Left side file
sv: Vänster fil

en: &Save changes
sv: &Spara ändringar

en: &Discard changes
sv: &Ignorera ändringar

en: Right side file
sv: Höger fil

en: S&ave changes
sv: S&para ändringar

en: Dis&card changes
sv: Ign&orera ändringar

en: Discard All
sv: Ignorera alla ändringar

en: Default Codepage
sv: Standard Codepage

en: Select the default codepage assumed when loading non-Unicode files:
sv: Välj den Codepage som används som standard när icke-Unicodefiler öppnas:

en: Detect codepage info for these files : .html, .rc, .xml 
    need to restart session
sv: Detektera Codepageinformation för dessa filer : .html, .rc, .xml 
    Detta kräver en omstart av WinMerge

en: System codepage
sv: System Codepage

en: According to WinMerge User Interface
sv: Enligt WinMerges användargränssnitt

en: Custom codepage :
sv: Anpassad Codepage :

en: WinMerge - Archive support disabled
sv: WinMerge - Arkivstöd är avstängt

en: Unable to detect 7-Zip version (not installed?)
sv: Kan inte detektera 7-Zip-version (är 7-Zip inte installerat?)

en: Archive support requires 7-Zip 3.11 or later to be installed on your computer, or its
    essential components to be copied to the program directory for standalone operation.
sv: Arkivstöd kräver antingen att version 3.11 eller högre av 7-Zip är installerat på din dator, eller att dess
    nödvändiga komponenter kopieras till WinMerges programkatalog för fristående användning.

en: There must also be an appropriate interface plugin (Merge7z*.dll) on the path.
sv: Det måste också finnas ett lämpligt gränssnittsplugin (Merge7z*.dll) i sökvägen.

en: Please use the version of 7-Zip recommended below until interface plugins for later
    versions become available.
sv: Var god och använd den version av 7-Zip som rekommenderas nedanför tills gränssnittsplugins för senare
    versioner blir tillgängliga.

en: Plugin required
    (dllbuild %04u)
sv: Plugin krävd
    (dllbuild %04u)

en: Recommended version of 7-Zip:
sv: Rekommenderad version av 7-Zip:

en: present
sv: finns

en: 7-Zip software installed on your computer:
sv: 7-Zip program installerat på din dator:

en: none
sv: inget

en: missing
sv: saknas

en: 7-Zip components for standalone operation:
sv: 7-Zip komponenter för fristående användning:

en: outdated
sv: utdaterad

en: Plugins on path:
sv: Plugins i sökväg:

en: Don't display this &message again.
    (You can always recall this message from the Help menu.)
sv: Visa inte detta &meddelande igen.
    (Du kan alltid få tillbaka detta meddelande från Hjälp-menyn.)

en: Plugin Download
sv: Ladda ner Plugin

en: Options
sv: Inställningar

en:  Categories
sv:  Kategorier

en: Import...
sv: Importera...

en: Export...
sv: Exportera...

en: Keywords:
sv: Nyckelord:

en: Function names:
sv: Funktionsnamn:

en: Comments:
sv: Kommentarer:

en: Numbers:
sv: Nummer:

en: Operators:
sv: Operatorer:

en: Strings:
sv: Strängar:

en: User 1:
sv: Användare 1:

en: User 2:
sv: Användare 2:

en: Bold
sv: Fet

en: Folder Compare Report
sv: Rapport för Katalogjämförelse

en: Report &File:
sv: Rapport&fil:

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: &Style:
sv: &Stil:

en: &Copy to Clipboard
sv: &Kopiera till klippbordet

en: Shared or Private Filter
sv: Delat eller privat filter?

en: Which type of filter do you want to create?
sv: Vilken typ av filter vill du skapa?

en: Shared Filter (for all users on this machine)
sv: Delat filter (för alla användare på denna dator)

en: Private Filter (only for current user)
sv: Privat filter (bara för den aktuella användaren)

en: Archive Support
sv: Arkivstöd

en: Archive support requires 7-Zip plugin installed:
sv: Arkivstödet kräver att 7-Zip-plugin är installerad:

en: Download 7-zip Plugin
sv: Ladda ner 7-zip-plugin

en: &Enable archive file support
sv: &Aktivera arkivfilstöd

en: &Use stand-alone 7-Zip if available
sv: &Använd fristående 7-Zip om det finns

en: U&se local 7-Zip from WinMerge folder
sv: A&nvänd lokal 7-Zip från WinMerges katalog

en: &Detect archive type from file signature
sv: &Detektera arkivtyp från filsignatur

en: Compare Statistics
sv: Jämförelsestatistik

en: Folders:
sv: Kataloger:

en: Files:
sv: Filer:

en: Different
sv: Olika

en: Binary:
sv: Binär:

en: Unique
sv: Unik

en: Left:
sv: Vänster:

en: Right:
sv: Höger:

en: Identical
sv: Identisk

en: Total:
sv: Totalt:

en: Close
sv: Stäng

en: Affects
sv: Påverkar

en: (Affects)
sv: (Påverkar)

en: Select Codepage for
sv: Välj Codepage för

en: &File Loading:
sv: &Filöppnande:

en: File &Saving:
sv: Filsparande:

en: &Use same codepage for both
sv: &Använd samma Codepage för båda

en: &Apply
sv: &Verkställ

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: Test Filter
sv: Testa Filter

en: Testing filter ...
sv: Testar filter ...

en: &Enter text to test:
sv: &Skriv in text att testa:

en: &Folder Name
sv: &Katalognamn

en: Result:
sv: Resultat:

en: &Test
sv: &Testa

en: &Close
sv: &Stäng

en: &Use customized text colors
sv: &Använd anpassade textkulörer

en: Custom text colors
sv: Anpassade textkulörer

en: Whitespace:
sv: Mellanslag:

en: Regular text:
sv: Vanlig text:

en: Selection:
sv: Markering:

en: Paths
sv: Sökvägar

en: R&ead-only
sv: Bara& läsbar

en: Re&ad-only
sv: Bara& läsbar

en: Open...
sv: Öppna...

en: Save...
sv: Spara...

en: Backup Files
sv: Backup på filer

en: Create backup files in:
sv: Skapa backupfiler i:

en: Create backup files into:
sv: Skapa backupfiler i:

en: &Original file's folder
sv: &Originalfilens katalog

en: &Global backup folder:
sv: &Global backupkatalog:

en: Backup filename:
sv: Backupfilnamn:

en: &Append .bak -extension
sv: &Lägg till filsuffixet .bak

en: A&ppend timestamp
sv: L&ägg till tidsmarkering

en: Confirm Copy
sv: Bekräfta kopiering

en: Are you sure you want to copy XXX items?
sv: Är du säker på att du vill kopiera XXX objekt?

en: From left
sv: Från vänster

en: To right
sv: Till höger

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: &Enable plugins
sv: &Starta Plugins

note: StringFileInfo.Block
en: 040904e4
sv: 041d04e4

note: VarFileInfo.Translation
en: 0x409, 1252
sv: 0x41d, 1252

en: Ready
sv: Klar

en: Create empty documents
    New Documents (Ctrl+N)
sv: Skapar nya dokument
    Nya Dokument (Ctrl+N)

en: Open an existing document
    Open (Ctrl+O)
sv: Öppnar ett befintligt dokument
    Öppna (Ctrl+O)

en: Close the active document
    Close
sv: Stänger det aktiva dokumentet
    Stäng

en: Save the active document
    Save (Ctrl+S)
sv: Sparar det aktiva dokumentet
    Spara (Ctrl+S)

en: Save the active document with a new name
    Save As
sv: Sparar det aktiva dokumentet med ett nytt namn
    Spara som

en: Change the printing options
    Page Setup
sv: Ändrar Utskriftsinställningar
    Sidinställningar

en: Change the printer and printing options
    Print Setup
sv: Ändrar skrivare och skrivarinställningar
    Skrivarinställningar

en: Print the active document
    Print
sv: Skriver ut det aktiva dokumentet
    Skriv ut

en: Display full pages
    Print Preview
sv: Visar helsidor
    Förhandsgranska

en: Make all hidden items visible again
sv: Gör alla dolda objekt synliga igen

en: Open project file
    Project file (Ctrl+J)
sv: Öppna Projektfil
    Projektfil(Ctrl+J)

en: Unknown error attempting to open project file
sv: Okänt fel vid försök att öppna Projektfil

en: Unknown error attempting to save project file
sv: Okänt fel vid försök att spara Projektfil

en: Project File
sv: Projektfil

en: Project file successfully loaded.
sv: Projektfilen är framgångsrikt öppnad.

en: Project file successfully saved.
sv: Projektfilen är framgångsrikt sparad.

en: Save current paths and options to project file
    Save Project File
sv: Sparar aktuella sökvägar och inställningar till Projektfil
    Spara Projektfil

en: Display program information, version number and copyright
    About
sv: Visar Programinformation, Versionsnummer och Copyright
    Om

en: Quit the application; prompts to save documents
    Exit
sv: Avslutar WinMerge och frågar om du vill spara dokument
    Avsluta

en: Open this document
sv: Öppna detta dokument

en: Switch to the next window pane
    Next Pane
sv: Växlar till nästa fönster
    Nästa fönster

en: Switch back to the previous window pane
    Previous Pane
sv: Växlar till förra fönstret
    Förra fönstret

en: Arrange windows so they overlap
    Cascade Windows
sv: Arrangerar fönstren så att de överlappar varandra
    Överlappande fönster

en: Arrange windows as non-overlapping tiles horizontally
    Tile Windows Horizontally
sv: Ordnar fönstren icke-överlappande horisontellt
    Ordna horisontellt

en: Arrange windows as non-overlapping tiles vertically
    Tile Windows Vertically
sv: Ordnar fönstren icke-överlappande vertikalt
    Ordna vertikalt

en: Copy the selection and put it on the Clipboard
    Copy
sv: Kopierar den markerade texten och lägger det i klippbordet
    Kopiera

en: Cut the selection and put it on the Clipboard
    Cut
sv: Klipper ut den markerade texten och lägger det i klippbordet
    Klipp ut

en: Find the specified text
    Find
sv: Söker den angivna texten
    Sök

en: Insert Clipboard contents
    Paste
sv: Klistrar in innehållet i klippbordet
    Klistra in

en: Repeat the last action
    Repeat
sv: Upprepar den senaste åtgärden
    Upprepa

en: Replace specific text with different text
    Replace
sv: Ersätter den markerade texten med annan text
    Ersätt

en: Select the entire document
    Select All
sv: Väljer hela dokumentet
    Välj allt

en: Undo the last action
    Undo (Ctrl+Z)
sv: Ångrar den senaste åtgärden
    Ångra

en: Redo the previously undone action
    Redo (Ctrl+Y)
sv: Gör om den tidigare ångrade åtgärden
    Gör om

en: Show or hide the toolbar
    Toggle ToolBar
sv: Visar eller gömmer verktygsfältet
    Växla verktygsfält

en: Show or hide the status bar
    Toggle StatusBar
sv: Visar eller gömmer statusfältet
    Växla statusfältet

en: Show or hide the tab bar
    Toggle TabBar
sv: Visar eller gömmer filraden
    Växla filraden

en: Automatically resize panes
    Lock Panes
sv: Automatisk storleksändring av placering
    Lås Placering

en: Change the window size
sv: Ändra fönsterstorlek

en: Change the window position
sv: Flytta fönster

en: Reduce the window to an icon
sv: Minimera fönstret till en ikon

en: Enlarge the window to full size
sv: Maximera fönstret till full storlek

en: Switch to the next document window
sv: Växla till nästa dokumentfönster

en: Switch to the previous document window
sv: Växla till förra dokumentfönstret

en: Close the active window and prompts to save the documents
sv: Stäng det aktiva fönstret och fråga om dokumenten skall sparas

en: Restore the window to normal size
sv: Återställ fönstret till normal storlek

en: Activate Task List
sv: Lista med aktiva fönster

en: Activate this window
sv: Aktiverar det här fönstret

en: Close print preview mode
    Cancel Preview
sv: Stänger Förhandsgranskning
    Stäng Förhandsgranskning

en: 
    FileCompare
    
    
    
    WinMerge.FileCompare
    WinMerge File Compare
sv: 
    Filjämförelse
    
    
    
    WinMerge.Filjämförelse
    WinMerge Filjämförelse

en: 
    FolderCompare
    
    
    
    WinMerge.FolderCompare
    WinMerge Folder Compare
sv: 
    Katalogjämförelse
    
    
    
    WinMerge.Katalogjämförelse
    WinMerge Katalogjämförelse

en: Preserve original EOL chars
sv: Bevara ursprungliga radslutstecken

en: Press any key
sv: Tryck på en valfri tangent

en: Right click on the path to copy
sv: Högerklicka på sökvägen för att kopiera

en: Developers:
    Dean Grimm, Christian List, Kimmo Varis, Jochen Tucht, Tim Gerundt, Takashi Sawanaki, Gal Hammer, Alexander Skinner
sv: Utvecklare:
    Dean Grimm, Christian List, Kimmo Varis, Jochen Tucht, Tim Gerundt, Takashi Sawanaki, Gal Hammer, Alexander Skinner

en: WinMerge comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software and you are welcome to redistribute it under certain circumstances; see the GNU General Public License in the Help menu for details.
sv: WinMerge kommer med ABSOLUT INGA GARANTIER. Detta är fri programvara och du är välkommen att vidaredistribuera den under vissa omständigheter; se GNU General Public License i Hjälpmenyn för detaljer.

en: &Ok
sv: &OK

en: &Abort
sv: &Avbryt

en: &Retry
sv: &Försök igen

en: &Ignore
sv: &Ignorera

en: Ignore &all
sv: Ignorera &allt

en: &Yes
sv: &Ja

en: Yes to &all
sv: Ja till &allt

en: &No
sv: &Nej

en: No to a&ll
sv: Nej till a&llt

en: &Continue
sv: &Fortsätt

en: &Skip
sv: &Skippa

en: Skip &all
sv: Skippa &allt

en: Don't display this &message again.
sv: Visa inte detta &meddelande igen.

en: Don't ask this &question again.
sv: Fråga inte denna &fråga igen.

en: Syntax colors
sv: Syntaxkulörer

en: Text Colors
sv: Textkulörer

en: Version Control
sv: Versionskontroll

en: To:
sv: Till:

en: From left:
sv: Från vänster:

en: To left:
sv: Till vänster:

en: From right:
sv: Från höger:

en: To right:
sv: Till höger:

en: Options (%1)
sv: Egenskaper (%1)

en: All message boxes are now displayed again.
sv: Alla meddelanderutor visas nu igen.

en: Modifications have been made to the current file comparison session.  Some settings may not take place until the current file comparison is restarted.
sv: Ändringar har gjorts i den aktuella filjämförelsesessionen. Vissa inställningar kanske inte syns förrän den aktuella filjämförelsen startas om.

en: The selected font change will not be applied to any currently visible difference windows.
sv: Ändringen av typsnitt kommer inte att synas i redan öppna fönster.

en: Value in Tab size -field is not in range WinMerge accepts.
    
    Please use values 1 - %1.
sv: Värdet i Tabbstorleks-fältet är inte inom vad WinMerge accepterar.
    
    Var god och använd värden från 1 - %1.

en: Are you sure you want to reset all WinMerge options to default values?
    
    Please re-start WinMerge after the reset.
sv: Är du säker att du vill återställa alla WinMerges inställningar till standardvärden?
    
    Var god och återstarta WinMerge efter återställningen.

en: Open
sv: Öppna

en: Programs|*.exe;*.bat;*.cmd|All Files (*.*)|*.*||
sv: Programfiler|*.exe;*.bat;*.cmd|Alla Filer (*.*)|*.*||

en: All Files (*.*)|*.*||
sv: Alla filer (*.*)|*.*||

en: WinMerge Project Files (*.WinMerge)|*.WinMerge||
sv: WinMerge Projektfiler (*.WinMerge)|*.WinMerge||

en: Options files (*.ini)|*.ini|All Files (*.*)|*.*||
sv: Inställningsfiler (*.ini)|*.ini|Alla Filer (*.*)|*.*||

en: Text Files (*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt)|*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt|All Files (*.*)|*.*||
sv: Text-filer (*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt)|*.csv;*.asc;*.rpt;*.txt|Alla filer (*.*)|*.*||

en: HTML Files (*.htm,*.html)|*.htm;*.html|All Files (*.*)|*.*||
sv: HTML-filer (*.htm,*.html)|*.htm;*.html|Alla filer (*.*)|*.*||

en: XML Files (*.xml)|*.xml|All Files (*.*)|*.*||
sv: XML-filer (*.xml)|*.xml|Alla filer (*.*)|*.*||

en: Full Contents
sv: Total jämförelse

en: Quick Contents
sv: Snabb jämförelse

en: Modified Date
sv: Datum för förändring

en: Modified Date and Size
sv: Ändrat Datum och Storlek

en: Size
sv: Filstorlek

en: Name
sv: Namn

en: Location
sv: Sökväg

en: Filters
sv: Filter

en: Description
sv: Beskrivning

en: Select filename for new filter
sv: Välj filnamn för nytt filter

en: File Filters (*.flt)|*.flt|All Files (*.*)|*.*||
sv: Filfilter (*.flt)|*.flt|Alla Filer (*.*)|*.*||

en: Cannot find file filter template file!
    
    Please copy file %1 to WinMerge/Filters -folder:
    %2.
sv: Kan inte hitta filfilterfilen!
    
    Var god och kopiera filen %1 till WinMerges Filterkatalog:
    %2.

en: Cannot copy filter template file to filter folder:
    %1
    
    Please make sure the folder exists and is writable.
sv: Kan inte kopiera filterfilen till filterkatalogen:
    %1
    
    Var god och verifiera att katalogen finns och att den är skrivbar.

en: User's filter file folder is not defined!
    
    Please select filter folder in Options/System.
sv: Användarens filterfilkatalog är inte definierad!
    
    Var god och välj filterkatalog i Inställningar/System.

en: Failed to delete the filter file:
    %1
    
    Maybe the file is read-only?
sv: Kan inte ta bort filterfilen:
    %1
    
    Kanske är filen bara läsbar?

en: Locate filter file to install
sv: Ange sökväg för filterfil att installera

en: Installing filter file failed.
    
    Could not copy new filter file to filter folder.
sv: Installation av filterfilen misslyckades.
    
    Kunde inte kopiera ny filterfil till filterkatalogen.

en: Filter file already exists. Overwrite existing filter?
sv: Filterfilen är redan installerad. Vill du skriva över existerande filterfil?

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Filters were updated. Do you want to refresh all open folder compares?
    
    If you do not want to refresh all compares now you can select No and refresh compares later.
sv: Filtren är uppdaterade Vill du uppdatera alla öppna katalogjämförelser?
    
    Om du inte vill uppdatera alla jämförelser nu kan du välja Nej och uppdatera jämförelser senare.

en: &Path to cleartool.exe :
sv: &Sökväg till Cleartool.exe:

en: &Path to SS.EXE :
sv: &Sökväg till SS.EXE:

en: Folder Comparison Results
sv: Resultat för jämförda kataloger

en: File Comparison
sv: Filjämförelse

en: Untitled left
sv: Namnlös vänster

en: Untitled right
sv: Namnlös höger

en: Theirs File
sv: Deras fil

en: Mine File
sv: Min fil

en: Scanning files...
sv: Söker filer...

en: Opening selection
sv: Öppnar val

en: Copying Left to Right
sv: Kopiera vänster till höger

en: Copying Right to Left
sv: Kopiera höger till vänster

en: Copying All to Left
sv: Kopiera allt till vänster

en: Copying All to Right
sv: Kopiera allt till höger

en: Copying files...
sv: Kopierar filer...

en: Deleting files...
sv: Tar bort filer...

en: Moving files...
sv: Flyttar filer...

en: Creating the report...
sv: Skapar rapport...

en: Undoing the last operation...
sv: Ångrar den förra åtgärden

en: Redoing the previous operation...
sv: Gör om den tidigare åtgärden

en: Ln: %s  Col: %d/%d  Ch: %d/%d  EOL: %s
sv: Rad: %s  Kolumn: %d/%d  Tecken: %d/%d  Radslut: %s

en: Line: %s
sv: Rad: %s

en: Ln: %s  Col: %d/%d  Ch: %d/%d
sv: Rad: %s  Kolumn: %d/%d  Tecken: %d/%d

en: Merge
sv: Mergemod

en: Difference %1 of %2
sv: Skillnad %1 av %2

en: %1 Differences Found
sv: %1 skillnader funna

en: 1 Difference Found
sv: 1 skillnad funnen

en: Item %1 of %2
sv: Objekt %1 av %2

en: Items: %1
sv: Objekt: %1

en: Select two existing folders or files to compare
sv: Välj två existerande kataloger eller filer att jämföra

en: Folder Selection
sv: Val av katalog

en: Select two folders or two files to compare.
sv: Välj två kataloger eller två filer att jämföra.

en: Left path is invalid!
sv: Vänster sökväg är felaktig!

en: Right path is invalid!
sv: Höger sökväg är felaktig!

en: Both paths are invalid!
sv: Båda sökvägarna är felaktiga!

en: Choose two files to enable unpacker selection.
sv: Välj två filer för att starta valet av uppackare.

en: Cannot compare file and folder!
sv: Kan inte jämföra en fil med en katalog!

en: File not found: %1
sv: Kan inte hitta: %1

en: File not unpacked: %1
sv: Filen är inte uppackad: %1

en: Cannot open file
    %1
    
    %2
sv: Kan inte öppna fil
    %1
    
    %2

en: Failed to parse conflict file.
sv: Kunde inte tolka Konfliktfilen.

en: The file
    %1
    is not a conflict file.
sv: Filen
    %1
    är inte en Konfliktfil.

en: Save As
sv: Spara som

en: Save changes to %1?
sv: Spara ändringar i %1?

en: %1 is marked read-only. Would you like to override the read-only file ? (No to save as new filename.)
sv: %1 är skrivskyddad. Vill du skriva över filen (välj Nej för att spara filen med ett annat namn)?

en: Error checking destination writeability
sv: Fel vid kontroll av skrivbarhet på destinationen!

en: Error backing up file
sv: Fel vid backup av filen

en: Unable to backup original file:
    %1
    
    Continue anyway?
sv: Kan inte ta backup på originalfilen:
    %1
    
    Vill du fortsätta i alla fall?

en: Saving file failed.
    %1
    %2
    Do you want to:
    	-use a different filename (Press Ok)
    	-abort the current operation (Press Cancel)?
sv: Det gick inte att spara filen.
    %1
    %2
    Vill du:
    	-använda ett annat filnamn (Tryck Ok)
    	-avbryta sparande av fil (Tryck Avbryt)?

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the left file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
sv: Plugin '%2' kan inte packa dina förändringar av den vänstra filen tillbaka till '%1'.
    
    Originalfilen blir inte ändrad.
    
    Vill du spara den uppackade versionen till en annan fil?

en: Plugin '%2' cannot pack your changes to the right file back into '%1'.
    
    The original file will not be changed.
    
    Do you want to save the unpacked version to another file?
sv: Plugin '%2' kan inte packa dina förändringar av den högra filen tillbaka till '%1'.
    
    Originalfilen blir inte ändrad.
    
    Vill du spara den uppackade versionen till en annan fil?

en: Another application has updated file
    %1
    since WinMerge loaded it.
    
    Overwrite changed file?
sv: En annan applikation har uppdaterat filen
    %1
    sedan WinMerge har öppnat den.
    
    Vill du skriva över den förändrade filen?

en: %1
    is marked read-only. Would you like to override the read-only item?
sv: %1
    är markerad bara läsbar. Vill du ändå ändra i den?

en: Another application has updated file
    %1
    since WinMerge scanned it last time.
    
    If you want to refresh files close current file compare and load files again.
sv: Ett annat program har uppdaterat filen
    %1
    sedan WinMerge undersökte den sist.
    
    Om du vill uppdatera filer stäng aktuell filjämförelse och öppna filer igen.

en: Save Left File As
sv: Spara vänster fil som

en: Save Right File As
sv: Spara höger fil som

en: Cannot merge differences when documents are not in synch.
    
    Refresh documents before continuing.
sv: Kan inte lägga samman skillnader när filerna inte är synkroniserade.
    
    Uppdatera filerna innan du fortsätter.

en: You must specify a SourceSafe project path in order to continue (ie:  $/MyProject)
sv: Du måste ange sökvägen till ett SourceSafe-projekt för att fortsätta (t.ex.:  $/MittProjekt)

en: Checkout files from VSS...
sv: Hämtar filer från VSS...

en: Versioning System returned an error while attempting to check out the file.  Unable to continue...
sv: Versionshanteringssystemet (VSS) returnerade ett fel under försöket att checka ut filen. Det går inte att fortsätta...

en: Error executing versioning system command.
sv: Fel vid utförande av kommando för versionshanteringssystem.

en: The VSS Working Folder and the location of the current file do not match. Continue?
sv: VSS-arbetskatalogen och läget på den aktuella filen matchar inte. Vill du fortsätta ändå?

en: No VSS database(s) found!
sv: Ingen VSS databas hittad!

en: Error from VSS:
sv: Fel från VSS:

en: Versioning System returned an error while attempting to check in the file.
     Please, check config spec of used view.
     Undo checkout operation?
sv: Versionshanteringssystemet (VSS) returnerade ett fel under försöket att checka in filen.
     Var god och, kontrollera konfigurationsspecifikation på använd markering.
     Ångra checka ut åtgärd?

en: Versioning System returned an error while attempting to undo checkout the file.
     Please, check config spec of used view.
sv: Versionshanteringssystemet (VSS) returnerade ett fel under försöket att ångra checka ut av filen.
     Var god och, kontrollera konfigurationsspecifikation på använd markering.

en: None
sv: Inget

en: Visual SourceSafe (less than 5.0)
sv: Visual SourceSafe (lägre än 5.0)

en: Visual SourceSafe (5.0 and above)
sv: Visual SourceSafe (5.0 eller högre)

en: Break at whitespace
sv: Radbryt på mellanslag

en: Break at whitespace or punctuation
sv: Radbryt på mellanslag eller punkt

en: Copy selected item to named directory
sv: Kopiera valt objekt till angiven katalog

en: Copy selected item to custom directory
sv: Kopiera valt objekt till anpassad katalog

en: Delete selected item on left
sv: Ta bort valda objekt på vänster sida

en: Delete selected item on right
sv: Ta bort valda objekt på höger sida

en: Delete selected item(s) on both sides
sv: Ta bort valda objekt på båda sidor

en: Hide selected item(s) (on the fly filter)
sv: Dölj valda objekt (realtidsfilter)

en: Rename selected item on both sides
sv: Byt namn på valt objekt på båda sidor

en: Right to Left (%1)
sv: Höger till vänster (%1)

en: Left to Right (%1)
sv: Vänster till höger (%1)

en: Right to Left (%1 of %2)
sv: Höger till vänster (%1 av %2)

en: Left to Right (%1 of %2)
sv: Vänster till höger (%1 av %2)

en: Left to... (%1)
sv: Vänster till... (%1)

en: Right to... (%1)
sv: Höger till... (%1)

en: Left to... (%1 of %2)
sv: Vänster till... (%1 av %2)

en: Right to... (%1 of %2)
sv: Höger till... (%1 av %2)

en: Left (%1)
sv: Vänster (%1)

en: Right (%1)
sv: Höger (%1)

en: Both (%1)
sv: Båda (%1)

en: Left (%1 of %2)
sv: Vänster (%1 av %2)

en: Right (%1 of %2)
sv: Höger (%1 av %2)

en: Both (%1 of %2)
sv: Båda (%1 av %2)

en: Select destination folder
sv: Välj destinationskatalog

en: Left side - select destination folder:
sv: Vänster sida - välj destinationskatalog:

en: Right side - select destination folder:
sv: Höger sida - välj destinationskatalog:

en: (%1 Files Affected)
sv: (%1 filer påverkade)

en: (%1 of %2 Files Affected)
sv: (%1 av %2 filer påverkade)

en: Are you sure you want to delete
    
    %1 ?
sv: Är du säker på du att vill ta bort
    
    %1
    ?

en: Are you sure you want to copy:
sv: Är du säker på att du vill kopiera:

en: Are you sure you want to copy %d items:
sv: Är du säker på att du vill kopiera %d objekt:

en: Operation aborted!
    
    Folder contents at disks has changed, path
    %1
    was not found.
    
    Please refresh the compare.
sv: Operation avbruten!
    
    Kataloginnehållet på diskar har ändrats, sökvägen
    %1
    hittades inte.
    
    Var god och uppdatera jämförelsen.

en: Are you sure you want to move:
sv: Är du säker att du vill flytta:

en: Are you sure you want to move %d items:
sv: Är du säker att du vill flytta % objekt:

en: Confirm Move
sv: Bekräfta flyttning

en: Open left file
sv: Öppna den vänstra filen

en: Open the left file to external editor
sv: Öppna den vänstra filen med en extern editor

en: Open left file with ...
sv: Öppna den vänstra filen med ...

en: Open right file
sv: Öppna den högra filen

en: Open the right file to external editor
sv: Öppna den högra filen med en extern editor

en: Open right file with...
sv: Öppna den högra filen med ...

en: Failed to execute external editor: %1
sv: Kunde inte starta den externa editorn %1

en: Unknown extension on external editor: %1
sv: Okänt suffix för extern editor: %1

en: Copy filenames to clipboard
sv: Kopiera filnamn till klippbordet

en: Copy left side pathnames to clipboard
sv: Kopiera vänster sidas sökvägar till klippbordet

en: Copy right side pathnames to clipboard
sv: Kopiera höger sidas sökvägar till klippbordet

en: Copy both sides pathnames to clipboard
sv: Kopiera båda sidors sökvägar till klippbordet

en: Unknown archive format
sv: Okänt arkivformat

en: Add items from left side to archive
sv: Lägg till objekt från vänster sida till arkivet

en: Add items from right side to archive
sv: Lägg till objekt från höger sida till arkivet

en: Add items from both sides to archive
sv: Lägg till objekt från båda sidor till arkivet

en: Add different items to archive (both sides)
sv: Lägg till olika objekt till arkivet (från båda sidor)

en: Move selected file on left to custom directory
sv: Flytta vald fil till vänster till anpassad katalog

en: Move selected file on right to custom directory
sv: Flytta vald fil till höger till anpassad katalog

en: Filename
sv: Filnamn

en: Folder
sv: Katalog

en: Comparison result
sv: Resultat av jämförelsen

en: Left Date
sv: Vänster datum

en: Right Date
sv: Höger datum

en: Extension
sv: Filsuffix

en: Left Size
sv: Vänster storlek

en: Right Size
sv: Höger storlek

en: Right Size (Short)
sv: Höger Filstorlek (Förkortad)

en: Left Size (Short)
sv: Vänster Filstorlek (Förkortad)

en: Left Creation Time
sv: Vänster skapaddatum

en: Right Creation Time
sv: Höger skapaddatum

en: Newer File
sv: Nyare filer

en: Left File Version
sv: Filversion på vänster fil

en: Right File Version
sv: Filversion på höger fil

en: Short Result
sv: Kort resultat

en: Left Attributes
sv: Vänster attribut

en: Right Attributes
sv: Höger attribut

en: Left EOL
sv: Vänster radslutstyp

en: Right EOL
sv: Höger radslutstyp

en: Left Encoding
sv: Vänster kodning

en: Right Encoding
sv: Höger kodning

en: Ignored Diff.
sv: Ignorerade skillnader

en: Differences
sv: Skillnader

en: Binary
sv: Binär

en: Unable to compare files
sv: Kan inte jämföra filerna

en: Item aborted
sv: Objekt avbrutet

en: File skipped
sv: Hoppat över filen

en: Folder skipped
sv: Hoppat över katalogen

en: Left only: %1
sv: Bara vänster: %1

en: Right only: %1
sv: Bara höger: %1

en: Binary files are identical
sv: De binära filerna är identiska

en: Binary files are different
sv: De binära filerna är olika

en: Files are different
sv: Filerna är olika

en: Left Only
sv: Endast vänster

en: Right Only
sv: Endast höger

en: Error
sv: Fel

en: Elapsed time: %ld ms
sv: Förfluten tid: %ld ms

en: 1 item selected
sv: 1 objekt valt

en: %1 items selected
sv: %1 objekt valda

en: Filename or folder name.
sv: Filnamn eller katalognamn.

en: Subfolder name when subfolders are included.
sv: Underkatalognamn när underkataloger inkluderas.

en: Comparison result, long form.
sv: Jämförelseresultat, lång version.

en: Left side modification date.
sv: Vänster sidas ändringsdatum.

en: Right side modification date.
sv: Höger sidas ändringsdatum.

en: File's extension.
sv: Filsuffix.

en: Left file size in bytes.
sv: Vänster fils storlek i bytes.

en: Right file size in bytes.
sv: Höger fils storlek i bytes.

en: Left file size abbreviated.
sv: Vänster filstorlek är förkortad.

en: Right file size abbreviated.
sv: Höger filstorlek är förkortad.

en: Left side creation time.
sv: Vänster sidas skapelsetid.

en: Right side creation time.
sv: Höger sidas skapelsetid.

en: Tells which side has newer modification date.
sv: Visar vilken sida som har ett nyare ändringsdatum.

en: Left side file version, only for some filetypes.
sv: Vänster sidas filversion, bara för några filtyper.

en: Right side file version, only for some filetypes.
sv: Höger sidas filversion, bara för några filtyper.

en: Short comparison result.
sv: Kortfattat jämförelseresultat.

en: Left side attributes.
sv: Vänster sidas attribut.

en: Right side attributes.
sv: Höger sidas attribut.

en: Left side file EOL type
sv: Vänster sidas filradslutstyp

en: Right side file EOL type
sv: Höger sidas filradslutstyp

en: Left side encoding.
sv: Vänster sidas kodning.

en: Right side encoding.
sv: Höger sidas kodning.

en: Number of ignored differences in file. These differences are ignored by WinMerge and cannot be merged.
sv: Antal ignorerade skillnader i filen. Dessa skillnader ignorerades av WinMerge och kan inte läggas samman.

en: Number of differences in file. This number does not include ignored differences.
sv: Antal skillnader i filen. Detta antal inkluderar inte ignorerade skillnader.

en: Shows an asterisk (*) if the file is binary.
sv: Visar stjärna (*) om filen är binär.

en: Compare %1 with %2
sv: Jämför %1 med %2

en: Comma-separated list
sv: Komma-separerad lista

en: Tab-separated list
sv: Tabb-separerad lista

en: Simple HTML
sv: Enkel HTML

en: Simple XML
sv: Enkel XML

en: The report file already exists. Do you want to overwrite existing file?
sv: Rapportfilen finns redan. Vill du skriva över denna fil?

en: Error creating the report:
    %1
sv: Fel vid skapande av rapport:
    %1

en: The report has been created successfully.
sv: Rapporten har skapats.

en: The same file is opened in both panels.
sv: Samma fil är öppnad i vänster och höger panel.

en: The selected files are identical.
sv: De valda filerna är identiska.

en: An error occurred while comparing the files.
sv: Ett fel inträffade under jämförelsen av filerna.

en: Temporary files could not be created. Check your temporary path settings.
sv: Temporära filer kunde inte skapas. Kontrollera inställningarna för dina temporära sökvägar.

en: These files use different carriage return types.
    
    Do you want to treat all carriage return types as equivalent for this comparison?
    
    Note: If you always want to treat all carriage return types as equivalent, set the option 'Ignore carriage return differences..' in the Compare tab of the options dialog (available under Edit/Options).
sv: Dessa filer har olika radslutstyper.
    
    Vill du betrakta alla radslutstyper som likvärdiga för denna jämförelse?
    
    OBS: Om du alltid vill betrakta alla radslutstyper som likvärdiga, markera alternativet 'Ignorera skillnader i radslut (DOS,UNIX,MAC)' i Jämför-fliken i Inställningar-dialogen (finns under Redigera/Inställningar).

en: The EOL are of different types (Windows/Unix/Mac) in the file '%1'.
     With the current options, they will be unified to the main type.
     Do you want to change the options and preserve the different EOL ?
sv: Radsluten är av olika typer (Windows/Unix/Mac) i filen '%1'.
     Med de aktuella inställningarna, kommer de att ändras till den vanligaste typen.
     Vill du ändra i inställningarna och bevara de olika radsluten ?

en: An error occurred while prediffing the file '%1' with the plugin '%2'. The prediffing is not applied any more.
sv: Ett fel uppstod vid prediffing av filen '%1' med plugin '%2'. Prediffing används inte mer.

en: The selected folder is invalid.
sv: Den valda katalogen är ogiltig.

en: Cannot open a binary file to editor.
sv: Kan inte öppna en binär fil för att editera.

en: The folder exists only in other side and cannot be opened.
    
    Do you want to create a matching folder:
    %1
    to the other side and open these folders?
sv: Katalogen finns bara på andra sidan och kan inte öppnas.
    
    Vill du skapa en matchande katalog:
    %1
    på andra sidan och öppna dessa kataloger?

en: Different codepages found in left (cp%d) and right (cp%d) files. 
    Displaying each file in its codepage will give a better display but merging/copying will be dangerous.
    Would you like to treat both files as being in the default windows codepage (recommended)?
sv: Vänster (cp%d) och höger (cp%d) fil har inte samma Codepage. 
    Att visa varje fil i dess egen Codepage ger en bättre visning men sammanfogning/kopierande blir farligt.
    Vi föreslår att du glömmer Codepage informationen. Önskar du detta ?

en: Warning: Files use different encodings, left=%s and right=%s, and merging may lead to information loss.
sv: Varning: Filerna använder olika filkodningar, vänster=%s och höger=%s, och sammanfogning kan leda till förlust av information.

en: Information lost due to encoding errors: both files
sv: Information förlorades på grund av kodningsfel i: båda filerna

en: Information lost due to encoding errors: right file
sv: Information förlorades på grund av kodningsfel i: höger fil

en: Information lost due to encoding errors: left file
sv: Information förlorades på grund av kodningsfel i: vänster fil

en: No difference
sv: Ingen skillnad

en: Line difference
sv: Radskillnad

en: Replaced %1 string(s).
sv: Ersatt %1 sträng(ar).

en: Cannot find string "%s"
sv: Kan inte hitta strängen "%s"

en: Copy Full Path
sv: Kopiera hela sökvägen

en: Copy Filename
sv: Kopiera filnamn

en: Location Pane
sv: Skillnadsfält

en: Diff Pane
sv: Skillnadsbild

en: Patch file successfully written.
sv: Patchfilen sparad.

en: 1. item is not found or is directory!
sv: Det gick inte att hitta första filen, eller så är det en katalog!

en: 2. item is not found or is directory!
sv: Det gick inte att hitta andra filen, eller så är det en katalog!

en: The patch file already exists. Do you want to overwrite it?
sv: Patchfilen finns redan. Vill du skriva över den?

en: [%1 files selected]
sv: [%1 fil(er) valda]

en: Context
sv: Sammanhang

en: Unified
sv: Förenad

en: Could not write to file %1.
sv: Kunde inte spara filen %1.

en: The specified output path is not an absolute path: %1
sv: Den specificerade resultatsökvägen är inte en absolut sökväg: %1

en: Specify an output file
sv: Välj ett filnamn för resultatet

en: Cannot create a patch file from binary files.
sv: Kan inte skapa en patchfil från binära filer.

en: Cannot create a patch file from directories.
sv: Kan inte skapa en patchfil från kataloger.

en: Please save all files first.
    
    Creating a patch requires that there are no unsaved changes in files.
sv: Var god och spara ALLA filer först.
    
    Att skapa en patch kräver att det inte finns några osparade förändringar i filerna.

en: Folder does not exist.
sv: Katalogen finns inte.

en: Current directory comparison results will be cleared.
sv: Aktuella katalogjämförelseresultat kommer att tas bort.

en: Archive support is not enabled.
    All needed components (7-zip and/or Merge7z*.dll) for archive support cannot be found.
    See manual for more info about archive support and how to enable it.
sv: Arkivstöd är inte startat.
    Alla krävda komponenter (7-zip och/eller Merge7z*.dll) för arkivstöd kan inte hittas.
    Se manualen för mer information om arkivstöd och hur man startar det.

en: 
    Note: 7-Zip integration is disabled in WinMerge settings.
sv: 
    Notera: 7-Zip integration är avstängd i WinMerges inställningar.

en: 
    Note: 7-Zip integration is restricted to standalone operation in WinMerge settings.
sv: 
    Notera: 7-Zip integration är begränsad till fristående användning i WinMerges inställningar.

en: Select file for export
sv: Välj fil att exportera

en: Select file for import
sv: Välj fil att importera

en: Options imported from the file.
sv: Inställningar importerades från filen.

en: Options exported to the file.
sv: Inställningar exporterades till filen.

en: Failed to import options from the file.
sv: Det gick inte att importera inställningar från filen.

en: Failed to write options to the file.
sv: Det gick inte att spara inställningar till filen.

en: You are about to close several compare windows.
    
    Do you want to continue?
sv: Du är på väg att stänga flera jämförfönster.
    
    Vill du göra detta?

en: Regular expression error
sv: Fel i reguljärt uttryck

en: No match
sv: Ingen träff

en: Invalid regular expression
sv: Ogiltigt reguljärt uttryck

en: Invalid collation character
sv: Ogiltigt repetitionstecken

en: Invalid character class name
sv: Ogiltigt teckenklassnamn

en: Trailing backslash
sv: Bakåtlutat snedstreck sist på en rad

en: Invalid back reference
sv: Felaktig bakåtreferens

en: Unmatched [ or [^
sv: Inte matchande [ eller [^

en: Unmatched ( or \(
sv: Inte matchande ( eller \(

en: Unmatched \{
sv: Inte matchande \{

en: Invalid content of \{\}
sv: Felaktigt innehåll av \{\}

en: Invalid range end
sv: Felaktigt intervallslut

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: Invalid preceding regular expression
sv: Ogiltigt föregående reguljärt uttryck

en: Premature end of regular expression
sv: För tidigt slut på reguljärt uttryck

en: Regular expression too big
sv: Reguljärt uttryck är för stort

en: Unmatched ) or \)
sv: Inte matchande ) eller \)

en: Western European
sv: Västeuropeisk

en: Eastern European
sv: Östeuropeisk

en: East Asian
sv: Östasisk

en: SE & SW Asian
sv: Sydöst- och sydvästasiatisk

en: Middle Eastern
sv: Mellanöstersk

en: Not applicable
sv: Inte tillämplig

en: IBM EBCDIC Cyrillic
sv: IBM EBCDIC Kyrillisk

en: MS-DOS Arabic
sv: MS-DOS Arabiska

en: MS-DOS Greek
sv: MS-DOS Grekiska

en: MS-DOS Baltic Rim
sv: MS-DOS Baltisk utkant

en: MS-DOS Greek 1
sv: MS-DOS Grekisk 1

en: MS-DOS Cyrillic
sv: MS-DOS Kyrillisk

en: MS-DOS Turkish
sv: MS-DOS Turkiska

en: MS-DOS Portuguese
sv: MS-DOS Portugisiska

en: MS-DOS Icelandic
sv: MS-DOS Isländska

en: MS-DOS Hebrew
sv: MS-DOS Hebreiska

en: MS-DOS French Canada
sv: MS-DOS Franska (Kanadensisk)

en: MS-DOS Nordic
sv: MS-DOS Nordisk

en: MS-DOS Cyrillic CIS 1
sv: MS-DOS Kyrillisk CIS 1

en: MS-DOS Greek 2
sv: MS-DOS Grekisk 2

en: Windows Thai
sv: Windows Thailändska

en: Windows Japanese
sv: Windows Japanska

en: Windows Simplified Chinese
sv: Windows Förenklad Kinesiska

en: Windows Korean
sv: Windows Koreanska

en: Windows Traditional Chinese
sv: Windows Traditionell Kinesiska

en: Windows Cyrillic (Slavic)
sv: Windows Kyrillisk (Slavisk)

en: Windows Greek
sv: Windows Grekiska

en: Windows Latin 5 (Turkish)
sv: Windows Latin 5 (Turkiska)

en: Windows Hebrew
sv: Windows Hebreiska

en: Windows Arabic
sv: Windows Arabiska

en: Windows Baltic Rim
sv: Windows Baltisk utkant

en: Windows Vietnamese
sv: Windows Vietnamesiska

en: Macintosh Roman
sv: Macintosh Romersk

en: Macintosh Greek
sv: Macintosh Grekiska

en: Macintosh Cyrillic
sv: Macintosh Kyrillisk

en: Macintosh
sv: Macintosh Centraleuropeisk

en: Macintosh Central Europe
sv: Macintosh Isländsk

en: Macintosh Turkish
sv: Macintosh Turkiska

en: Approximates ISO-8859-2
sv: Liknar ISO-8859-2(Latin 2)

en: Approximates ISO-8859-1
sv: Liknar ISO-8859-1(Latin 1)

en: Approximates ISO-8859-7
sv: Liknar ISO-8859-7(Grekisk)

en: Approximates ISO-8859-9
sv: Liknar ISO-8859-9(Turkisk)

en: Approximates ISO-8859-8
sv: Liknar ISO-8859-8(Hebreisk)

en: Win
sv: DOS

en: Mac
sv: MAC

en: Unix
sv: UNIX

en: Mixed
sv: Blandad

en: Type
sv: Typ

en: Unpacker
sv: Uppackare

en: Editor script
sv: Editorscript

en: Save the left file
sv: Sparar den vänstra filen

en: Save the right file
sv: Sparar den högra filen

en: Save the left file with name...
sv: Sparar den vänstra filen som...

en: Save the right file with name...
sv: Sparar den högra filen som...

en: Change left side file/folder read-only status
sv: Ändrar vänster sidas fil/katalog bara läsbar status

en: Change right side file/folder read-only status
sv: Ändrar höger sidas fil/katalog bara läsbar status

en: Convert EOL to Windows mode
sv: Konverterar radslut till Windows-format

en: Convert EOL to Unix mode
sv: Konverterar radslut till Unix-format

en: Convert EOL to Mac mode
sv: Konverterar radslut till Mac-format

en: Switch between editing and merging modes
sv: Växlar mellan Editeramod och Mergemod

en: View and adjust file encoding properties
    File encoding properties
sv: Visar och ändrar filkodningsegenskaper
    Filkodningsegenskaper

en: Open and resolve conflict file
sv: Öppna och fixa Konfliktfilen

en: Select difference area in the current line
    Difference in the Current Line
sv: Markerar skillnad på aktuell rad
    Skillnad på aktuell rad

en: Go to line or difference
    Go to (Ctrl+G)
sv: Går till rad eller skillnad
    Gå till (Ctrl+G)

en: Set program options
    Options
sv: Ändrar programinställningar
    Inställningar

en: Refresh display
    Refresh (F5)
sv: Uppdaterar innehållet
    Uppdatera (F5)

en: Copy selected lines to clipboard adding linenumbers to line begin
sv: Kopierar valda rader till klippboken och lägger till radnummer i början på raderna

en: Refresh selected items
sv: Uppdaterar valda objekt

en: Toggle bookmark
sv: Växlar Bokmärke

en: Go to next bookmark
sv: Går till nästa Bokmärke

en: Go to previous bookmark
sv: Går till tidigare Bokmärke

en: Clear all bookmarks
sv: Tar bort alla Bokmärken

en: Displays items that are exactly the same
    Show Identical Items
sv: Visar objekt som är exakt lika
    Visa identiska objekt

en: Displays items that have differences
    Show Different Items
sv: Visar objekt som har skillnader
    Visa skillnader i objekt

en: Displays items that exist in only on the left side
    Show Left Unique Items
sv: Visar objekt som bara finns på vänster sida
    Visa vänsterunika objekt

en: Displays items that exist in only on the right side
    Show Right Unique Items
sv: Visar objekt som bara finns på höger sida
    Visa högerunika objekt

en: Displays binary files
    Show Binary Files
sv: Visar binära filer
    Visa binära filer

en: Displays skipped items
    Show Skipped Items
sv: Visar överhoppade objekt
    Visa överhoppade objekt

en: Select the font for the view
    Select View Font
sv: Väljer typsnitt för fönstren
    Välj typsnitt

en: Revert to using the default system font for view
    Default Font
sv: Väljer standardtypsnitt för fönstren
    Välj standardtypsnitt

en: Shows whitespace characters
sv: Visar ett tecken för mellanslag

en: Toggle Diff Pane
sv: Växla skillnadsbilden

en: Location pane shows overall picture from files
sv: Skillnadsbilden visar en övergripande bild av filerna

en: Show folder compare statistics dialog
sv: Visar dialog med katalogjämförelsestatistik

en: Select the current user interface language
    Language
sv: Väljer språk för användargränssnittet
    Språk

en: Shows differences inside lines with different colors
    Show Line Difference
sv: Visar skillnader inom rader med olika färg
    Visa radskillnad

en: Swap the positions of the two panes
sv: Växlar placering på de två filerna

en: Shows line numbers
    Show Line Numbers
sv: Visar radnummer
    Visa radnummer

en: Enable word wrap
    Wrap Lines
sv: Startar radbrytning
    Radbrytning

en: Shows selection margins for both panes
    Show Selection Margins
sv: Visar marginaler för båda filerna
    Visa filmarginaler

en: Increase text size
sv: Öka textstorlek

en: Decrease text size
sv: Minska textstorlek

en: Reset text zoom to default size
sv: Återställ textzoomning till standardstorlek

en: Scroll to the previous difference
    Previous Difference (Alt+Up)
sv: Går till föregående skillnad
    Föregående skillnad (Alt+Upp)

en: Scroll to the next difference
    Next Difference (Alt+Down)
sv: Går till nästa skillnad
    Nästa skillnad (Alt+Ner)

en: Scroll to the first difference
    First Difference (Alt+Home)
sv: Går till första skillnaden
    Första skillnad (Alt+Home)

en: Scroll to the current difference
    Current Difference (Alt+Enter)
sv: Går till aktuell skillnad
    Aktuell skillnad (Alt+Enter)

en: Scroll to the last difference
    Last Difference (Alt+End)
sv: Går till sista skillnaden
    Sista skillnad (Alt+End)

en: Copy the selected text to the right file
    Copy Right (Alt+Right)
sv: Kopierar den valda texten till den högra filen
    Kopiera höger (Alt+Höger)

en: Copy the selected text to the left file
    Copy Left (Alt+Left)
sv: Kopierar den valda texten till den vänstra filen
    Kopiera vänster (Alt+Vänster)

en: Copy difference to right and advance to next
    Copy Right and Advance (Ctrl+Alt+Right)
sv: Kopierar skillnad till höger och går fram till nästa
    Kopiera höger och gå framåt (Ctrl+Alt+Höger)

en: Copy difference to left and advance to next
    Copy Left and Advance (Ctrl+Alt+Left)
sv: Kopierar skillnad till vänster och går fram till nästa
    Kopiera vänster och gå framåt (Ctrl+Alt+Vänster)

en: Copy all differences to the right file
    All Right
sv: Kopierar alla skillnader till den högra filen
    Kopiera allt till höger

en: Copy all differences to the left file
    All Left
sv: Kopierar alla skillnader till den vänstra filen
    Kopiera allt till vänster

en: Delete selected items from both directories
sv: Tar bort valda objekt från båda katalogerna

en: Compare selected item (compare first item if multiple items selected)
sv: Jämför valt objekt (jämför första objektet om flera objekt är valda)

en: Select and reorder directory compare columns
sv: Välj och sortera om kolumnerna för katalogjämförelse

en: Generate a patch-file
sv: Skapar en patchfil

en: Select and modify filters
sv: Väljer och ändrar filter

en: Generates a report from compare results
sv: Genererar en rapport för jämförresultat

en: Shows a list of available plugins
sv: Visar en lista på tillgängliga Plugins

en: The user selects the unpacker (no unpacking when comparing dir)
sv: Användaren väljer uppackare (ingen uppackning när man jämför kataloger)

en: The adapted unpacker is applied to both files (one file only needs the extension)
sv: Den valda uppackaren används för båda filerna (bara en fil behöver ha filsuffixet)

en: Select an unpacker to edit this file
sv: Välj en uppackare för att ändra i denna fil

en: No prediffer (normal)
sv: Ingen prediffer (standard)

en: Suggested plugins
sv: Föreslagna plugins

en: Other plugins
sv: Andra plugins

en: Unload all plugins and reload them (for developers)
sv: Stäng alla plugins och öppna dem igen (för utvecklare)

en: Activates next visible file
    Activate next File
sv: Aktiverar nästa synliga fil
    Aktivera nästa fil

en: Closes all open windows
sv: Stänger alla öppna fönster

en: Opens the WinMerge Help
    WinMerge Help
sv: Öppnar WinMerge Hjälp
    WinMerge Hjälp

en: Outputs current WinMerge version info and configuration to text file
sv: Sparar aktuell WinMerge Versionsinfo och Konfiguration till en textfil

en: Display the GNU General Public License
sv: Visar GNU General Public License

en: Private Build: %1
sv: Privat Kompilering: %1

en: Opens the release notes document
    Release Notes
sv: Öppnar Releasenoteringsdokumentet
    Releasenoteringar

en: Opens the translations website
    Translations
sv: Öppnar Översättningssidan
    Översättningar

en: Plugin Settings
sv: Plugin-inställningar

en: No prediffer
sv: Ingen prediffer

en: Prediff if possible
sv: Prediffer om möjligt

en: WSH not found - .sct scripts disabled
sv: Windows Script Host ('wscript.exe') hittades inte - .sct script är avstängda

en: <None>
sv: <Ingen>

en: <Automatic>
sv: <Automatisk>

en: Open the file with registered application
sv: Öppna filen med registerat program

en: Open the file with external editor
sv: Öppna filen med extern editor

en: Open the file with a particular program
sv: Öppna filen med ett speciellt program

en: Do not display moved blocks
sv: Visa inte flyttade block

en: Display all moved blocks
sv: Visa alla flyttade block

en: Display moved blocks only from current diff
sv: Visa flyttade block bara från aktuell skillnad

en: Go to diff under cursor
sv: Gå till skillnad under cursor

en: G&oto Diff %1 of %2
sv: G&å till skillnad %1 av %2

en: G&oto Line %1
sv: G&å till rad %1

en: Disabled
sv: Avstängd

en: From file system
sv: Från Filsystem

en: From MRU list
sv: Från Senast Använda filer

en: No Highlighting
sv: Ingen markering

en: Portable Object
sv: Portabelt Objekt

en: Resources
sv: Resurser

en: Hide the toolbar
sv: Dölj verktygsraden

en: Show small toolbar
sv: Visa liten verktygsrad

en: Show big toolbar
sv: Visa stor verktygsrad
